» Учитель, який надихає
Інформація до новини
  • Переглядів: 2616
  • Дата: 11-10-2016, 13:08
11-10-2016, 13:08

Учитель, який надихає

Учитель, який надихає
На віку, як на довгій ниві…
Були в житті Галини Миколаївни Іванів і будні, і свята. Іноді радість сповнювала все її єство – і хотілося творити. А було, що серце огортала, як туман долину, печаль. І її неможливо заховати за пелюстками рожевих ілюзій. Було всього: терни і троянди. Та все ж якщо уважно перегорнути книгу життя, переважають приємні хвилини. Згадка хвилює душу, а серце огортає тихо-радісний смуток за тим, що ніколи не повернеться, – за молодістю.
І ось знову зима. Незабаром лютий коли в школі проходить традиційне свято – Вечір зустрічі з випускниками. Щороку в цей день співає її душа, бо злітаються до школи колишні учні Галини Миколаївни, яких навчала вона бути чесними і розумними, благородними і порядними, чуйними і милосердними. Мимоволі згадуються роздуми одного із західних знавців освітянської праці Вільяма Ворда: «Гарний учитель пояснює. Видатний учитель – показує. Великий учитель – надихає». Галина Миколаївна Іванів – учитель, який надихає.
Чимало її колишніх учнів стали висококваліфікованими фахівцями. Серед них і лікарі, і юристи, і математики – програмісти, і підприємці, і майстри на всі руки – робітники. Люди різних професій, галузей знань, але всі вони цінують рідне слово, є любителями літератури, живопису, музики, театрального мистецтва. Все це назавжди запало в їхні серця на уроках, які проводила Галина Миколаївна. Вона надихала їх на творчу працю, на розуміння прекрасного.
І спливають спогади…
«Родом я з мальовничого краю, славного своїми піснями, високою національною свідомістю його жителів – Прикарпаття, Івано – Франківщини. Тут завжди в пошані була рідна мова, зневажались ренегати, відступники від свого рідного, національного. Ще в дитинстві я почула від мами, простої селянки, рядки з поезії С. Воробкевича:
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас зневажає,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
Так у нас від покоління до покоління передавалась любов до рідної мови. До свого національного. Це у нас у крові, тому й не вдалося русифікувати Західну Україну.
Рано навчилася читати – у 5 років. Читання стало найулюбленішим моїм заняттям на все життя. Навчаючись у школі, найбільше любила українську мову, літературу, російську мову, літературу, історію і мріяла стати вчителькою. Це був вибір свідомий на все життя.
Після закінчення середньої школи стала студенткою Івано – Франківського педагогічного інституту, історико – філологічного факультету, спеціальність – українська мова, література, історія.
Швидкокрилим птахом промайнули студентські роки. Були цікаві дискусії, поїздка по франківських місцях, хор українські пісні. Особливо запам’яталося навчальна практика у селищі Кути Косівського району на Івано-Франківщині. Перші уроки, перші успіхи, а інколи невдачі, але ж скільки було радості, коли бачила перед собою щирі дитячі очі, які допитливо, вивчаючи, але доброзичливо дивилася на молоду, ще недосвічену вчительку.
Пізніше зрозуміла: не треба боятися, якщо щось не вдається, треба наполегливо працювати над собою, бо, як писала моя улюблена поетеса Л.Костенко,
Поразка – це наука.
Ніяка перемога так не вчить.
Після першої педпрактики переконалася, що не помилилася у виборі професії, що це моя доля на все життя».
Після закінчення інституту Галина Миколаївна приїхала працювати на Полісся, спочатку у село Колки, а з 1969 року навчає української мови та літератури учнів Дубровицької загальноосвітньої школи №1.
- За більше ніж 40 років праці в Дубровиці це далеке поліське містечко стало мені рідним і близьким, - ділиться спогадами Галина Миколаївна, - тут народився і виріс мій син, тут мої колишні і теперішні учні, моя вчительська доля.
Я вибрала долю собі сама.
І що зі мною не станеться –
У мене жодних претензій нема
До долі – моєї обраниці.
Ці рядки поетеси Л. Костенко мені дуже близькі, бо розкривають головне в моєму житті: школа, діти, любов до них, до своєї професії, хоч яка вона нелегка.
Сплива час. Не одна весна відгостювала на Дубровиччині, не один раз заходила вона в клас, де учні радо відповідали на її щире «Добрий день».
А у 1974 році – перший випускний клас вивела на широкий життєвий шлях у Дубровицькій середній школі №1. З того часу у трудовій книжці не з’явилося іншого запису у графі про місце роботи.
А літа – стрілою, поповнюючи її трудову біографію новими здобутками: Грамота Міністерства освіти України, значок «відмінник народної освіти УСРС», звання «Учитель - методист», Заслужений вчитель України. Отримала президентську відзнаку, яку їй вручив особисто Народний депутат України Василь Яніцький 1 вересня 2016 року. А скільки грамот, подяк, просто душевних листів від випускників. І праця, праця, праця.
Учитель, який надихає
Учитель, який надихає
За уроком – урок. В класі Галини Миколаївни ніколи не почуєш шуму. Яка сила здатна приглушити отой бурхливий вулик, який спостерігався на перервах, зупинити найкрикливіших на півслові? Вчителька розуміє, що потрібно заволодіти їхнім розумом та почуттями: розпочати розмову таким словом, щоб дитячі очі відразу зупинились поглядом на ній, зуміти настроїти в їхніх душах відповідні струни камертоном свого настрою. Згадалося: «Ну, що б, здавалося, слова? Слова, та й годі. А серце б’ється, ожива. Як їх почує ». І мисль поета викрешує в душі вчительки той вогонь, що запалює серця дітей, щоб вічно любити слово.
-Урок потрібно творити, як поет вірш, - переконливо доводить Галина Миколаївна, - тільки живий рух думки, що шукає істини, зацікавить учня. Не проповідувати, а ділитися своїми думками. Найгірше, коли перші уроки, мов пустоцвіти, не збудять зацікавленості в учня. Тоді тяжко настроїти аудиторію на свій лад. Учитель повинен знати й любити свій предмет і дітей. Я не роблю ніякого відкриття, це твердження старе, як світ, але по-моєму, це основа, без цього не допоможуть найсучасніші методи й прийоми, бо сухий, не зігрітий душевним теплом учителя виклад дає суму знань, але не прищеплює любові до предмета, не викликає бажання більше дізнатися про того чи іншого письменника і взагалі знати більше, самовдосконалюватися.
Маючи величезний педагогічний досвід, Галина Миколаївна щедро ділиться ним з колегами, вчителями української мови, літератури. І не лише з тими, хто працює в школі, в методичному об’єднанні, а й зі словесниками району, області. Про це свідчить її методичні розробки, розроблені нею методичні рекомендації.
Є у неї одне захоплення, про яке знають всі вчителі району та всі її учні, Галина Миколаївна, як і колись, так і тепер, дивує незвичайними моделями власного одягу, підбором для нього цікавих нестандартних деталей, оригінальних елементів. Прикрас, тому для вихованців вона запади була і є зразком тонкого смаку, вишуканості, елегантності
Галина Миколаївна – людина душевної краси, щира, відверта, доброзичлива, надзвичайної сумлінності і працездатності. Знати таких людей – велике щастя, бо у спілкуванні з ними ніби нап’єшся чистої джерельної водиці в літню спеку, щедрішим станеш душею, багатшим на почуття, проймешся їхнім внутрішнім світом.
Але, мабуть, найголовніше в її житті те, що вона у першу чергу Вчитель, талановитий, яскравий – професіонал найвищого ґатунку. Вчитель, якому вірять, до якого тягнуться учні і якого пам’ятають упродовж багатьох років після випуску. Існує думка, що якщо у дитини був хоча б один значущий дорослий в житті, вона неодмінно реалізується, знайде своє місце в житті.
Галина Миколаївна стала таким учителем для багатьох сотень її учнів. У наш вкрай прагматичний час вона завжди несе до дітей вогонь духовності. Вона – посланець рідної мови, української літератури, їх вірний слуга.

скачать dle 10.5фильмы бесплатно

Хмара тегів

^