Хаотичність потоку інформації, яку ми отримуємо з інтернету, позбавляє нас здатності глибокого логічного аналізу та концентрації. Тому питання розвитку логічного мислення варто тримати під постійним контролем.Погодьтеся, вміння мислити логічно завжди буде актуальним. Навички логічного мислення стануть у пригоді дітям у будь-якій сфері життя: на уроках, удома, при виборі майбутньої професії, а особливо — під час проходження ЗНО.Можливості розвитку логічного мислення — безмежні. Використовуючи їх, ми не лише тренуємо свій інтелект, а й удосконалюємо навички комунікації та вчимося допомагати іншим. Крім того, від рівня розвитку нашої логіки залежить і швидкість реагування на життєві виклики. А це чудово допомагає зберігати час і сили.
Способи розвитку логічного мислення:
1.Тренуємо увагу та спостережливість
2.Розв’язуємо логічні задачі та вправи (Розгадуємо анаграми, метаграми, шифрограм; вирішуємо логічні завдання з улюблених книг або знаходимо цікавинки з тематичних інтернет-ресурсів; розгадуємо та складаємо ребуси, кросворди, головоломки; складаємо ейдетичні ланцюжки (асоціативні ряди) для розвитку пам’яті та уваги; розгадуємо загадки логічного спрямування.
3.Вивчаємо іноземні мови. Вивчення нових мов дає людині величезну кількість можливостей, зокрема, стабільний розвиток логіки. Це абсолютно нова інформація, що активізує діяльність головного мозку. Сюди підключається й логічне мислення, так як мозок обов’язково проводить асоціацію між рідною мовою та іноземною.
4.Граємо у настільні ігри. Існує багато ігор для розвитку логічного мислення. Декілька ідей, що підходять як дітям, так і дорослим:
Шахи.Все просто: або ви навчитеся логічно мислити та прораховувати свої дії, або будете програвати у цій грі.
Монополія.Справжній дух суперництва та розробка бізнес-стратегії.
Скрабл (Scrabble). Гра працює за принципом кросворду, лише слова складаємо на ігровому полі, а кількість букв, які можна додати на табло — обмежена.
Доббл (Dobble). Гра складається з карток, на кожній з яких зображено по 8 різних малюнків, відмінних за кольором та формою. Кожні дві картки містять один однаковий малюнок, що відрізняється лише за розміром та місцем розташування на картці. Коли починаєш грати у цю гру, здається, що однакових малюнків НЕ-МА-Є. Але варто шукати уважніше .
Картки «Memory». Різноманітні варіанти гри з картками сприяють розвитку пам’яті, покращують зорове сприйняття, увагу та швидкість реакції.
5.Прості способи, які ми використовуємо у щоденному житті:
• Читання книг. Для розвитку логічного мислення звертаємо увагу на художню, наукову та детективну літературу.
Вправа: відкрийте книгу, прочитайте початок твору, спробуйте придумати кінець, а потім подивіться, що ж трапилося насправді. У 90% зі 100 людина з легкістю може передбачити кінцівку, якщо тренує логічне мислення!
• Мобільні ігри з логічним навантаженням — можна грати в своє задоволення і одночасно розвивати логічні навички
• Виконання дій лівою рукою, якщо ви правша і правою — якщо шульга. Активізується робота обох півкуль головного мозку.
• Постійна зміна видів діяльності: на одну дію — не більше години. Це допоможе тримати мозок в тонусі та розвивати логічне мислення.
Приклади ігор на розвиток логічного мислення:
«Є контакт»
У грі повинно бути не менше трьох учасників. Ведучий загадує слово і каже вголос першу літеру. Мета інших гравців — відгадати слово повністю. Наприклад, ведучий загадав слово «ананас», тому називає літеру «а». Гравці починають придумувати слова, які починаються на цю літеру. Припустимо, гравець загадав слово «Антарктида». Він починає пояснювати слово іншому гравцеві: «найпівденніший континент Землі» і т. д. Якщо другий гравець здогадався, про що йде мова, він вигукує «Є контакт!». Після чого гравці хором відраховують «один-два-три», а потім вигукують слово «Антарктида». Якщо ведучий здогадався, що за слово збираються вигукнути гравці, він повинен сказати: «ні, це не Антарктида!». Але обов’язково це потрібно сказати у період відліку. Якщо ведучий не зрозумів, що загадав гравець, або не встиг сказати потрібну фразу за час відліку, він називає дві перші букви СВОГО загаданого слова, тобто «ан». Тепер гравці повинні придумувати слова, які починаються на літери «ан», наприклад, «ансамбль» і так по колу. Повторювати загадані слова не можна. Рано чи пізно гравці здогадаються, яке слово загадав ведучий. Той, хто першим його назве, стає новим ведучим.
Гра «Додаємо-віднімаємо»
Запропонуйте друзям цікаве і незвичайне заняття, яке поєднує елементи математики і філології, а також тренує логічне мислення. Замість звичних чисел тут використовуються слова. І саме з ними потрібно здійснити математичні дії. Наприклад:
Додавання:
Завдання: Бу + відтінок = квітка, яка ще не розпустилася.
Відповідь: Бу + тон = бутон.
Завдання: Вид транспорту — о = одиниця вимірювання.
Відповідь: Метро — о = метр.
Приклади завдань:
ї + Жан … Руссо = тварина, яка має голки (їжак)
к + смугаста комаха = зачіска дівчини (коса)
у + ім’я єгипетського бога Сонця = переможний вигук (ура)
м + суп із риби = комаха (муха)
за + будинок за містом = потребує вирішення (задача)
ав + помідор = зброя (автомат)
ко + її грає актор = монарх (король)
посудина — а = там зберігають гроші (банк)
помідор — ат = окрема книга (том)
похід у гості — ит = кінний транспорт (віз)
новинне видання — ета = «блакитне паливо» (газ)
побиватися за кимось — ити = звук, який відтворює людина (голос)
ідол — ир = хрещений батько (кум)
суспільний — ний = мешканці країни (народ)
Якщо ви цікавитеся, як розвинути логіку, значить, розумієте, що без неї вам не прожити. А оскільки розумієте, що вам це необхідно, то, думаю, не будете лінуватися тренувати своє логічне мислення.